Hoppa till sidans innehåll

Dags för KM kval

16 SEP 2019 15:48
Då har det blivit dags att kora 2019 års klubbmästare i dressyr!
  • Uppdaterad: 16 SEP 2019 15:48

Kval 1: 28e september

Kval 2: 12e oktober

Final: 9e november

Kategori: P4-P5 och H4-H5

 

För att få ställa upp i KM ska du tidigare (under de senaste två åren) ha ridit minst ett dressyrprogram (lägst LB:1 för häst/LC:1 för ponny) på Ågesta med godkänt resultat, dvs minst 60%. Skriv på anmälningsblanketten när du senast red ett godkänt program på Ågesta!

 

Privatryttare skriver även önskemål om vilket program ni vill rida när ni anmäler er.

 

Program
Ponny kval: LC:2 2015

Ponny final: LB:1 2019
Häst kval: LB:1 2019

Häst final: LA:1 2017

 

Kostnad
Junior ponny: 125 kr

Junior häst: 175 kr

Senior häst: 250 kr

Privatryttare: 250 kr

 

Du rider ett kval och eventuell final. Skriv om du kan delta i bara ett eller båda kvalen. Du måste kunna delta i finalen om du anmäler dig. Till finalen går de sex bäst placerade ryttarna från båda kvalen på häst och ponny.

 

Klädsel enligt Ågesta Ridklubbs Regelbok – se hemsidan.

 

Sista dag för anmälan är 25e september 18:00

 

Alla under 15 år måste ha en vårdnadshavare på plats under hela aktiviteten.

 

Ansvariga från styrelsen

Kval 1: Caterina Barrera och Ylva Granath

Kval 2: Frida Hyensjö och Helene Waldhagen

 Deltagare:

Kval 1 2019-09-28       Kval 2 - 2019-10-12    
             
Ponny        Ponny    
Elisa Barragan Tindra     Pella Appelfeldt Wahlberg Tindra  
Ella Macklin Presto     Alice Rungardt Amidala  
Ester Andersson Fritz     Felicia Olsson Risk  
Jonna Dolk Penny     Tyra Windahl Casanova  
Ilayda Nedev Tindra          
        Häst     
Häst       Maya Bering Harrysson  
Jenny Fält Polona     Claes Richter Arnica  
Jenny Möllberg Baron     Linda Boyle Baron  
Elenore Bjelke Haily     Hedvig Wikström Baron  
Carina Nygren Eros     Anna Eklund Romeo  
Rebecka Armsjö Romeo     Isabelle Bodmark Vera  
Erika Meurling Gandlaf     Matilda Messén Viper  
Sandra Tibbelin Juvelen     Helene Waldhagen Viper  
Ylva Granath Vera     Elsa Hård Polona  
Emma Fält Wars     Frida Hyensjö Polona  
             
Privat/utom tävlan     Privat/utom tävlan    
Christin Larsson Arnica     Matilda Lindahl Magic LB:1
        Annelie Callerius Fonte da Alegria LB:1
        Emma Lidman Mai Tai LB:2

 

Hästlistan:

           
  Antal starter Häst Antal starter
Mowgli 2   Lotto 1  
Hanck 2   Ariel  2  
Penny 1   Polona 2  
Tindra 2   MicMac 1  
Mr Bean 2   Magic 1  
Karat 2   Parma 1  
Jbell 2   Juvelen 2  
Fritz 2   Viper 2  
Polo 2   Larocko 2  
Rebus 2   Haily 2  
Mulle 2   Gandlaf 1  
Ankan 1   MacMillan 2  
Risk 2   Bendit 2  
Molly 1   Dunja 2  
Honeybee 2   Harryson 2  
Oliver 2   Vera 2  
Presto 2   Wars 2  
Hugo 2   Romeo 2  
Joel 2   Arnica 2  
Amidala 1   Baron 2  
Betsy 1   Bukett 1  
Nell 2   Eros 2  
Casanova 2   Furanta 1  
Knut 2        
           
Skribent: Maria Falkenå
Epost: Adressen Gömd

Ågesta ridklubbs sponsorer:

ÅGRK

 _________________________

 engagerad

 

 

 

 

 

stckhlm hår 

Gräsroten

Postadress:
Ågesta RK - Ridsport
Ågesta Gård, Ågesta Gård
12352 Farsta

Besöksadress:
Ågesta Gård, Ågesta Gård
12352 Farsta

Kontakt:
Tel: 0708628383
E-post: This is a mailto link

Se all info